واژه ارگونومی از کلمات یونانی ارگون (ergon) به معنای کار و نوموس (nomos) به معنای قوانین منشأ گرفته است،‌ که مفهوم قوانین کار یا علم کار را می‌رساند.

            ارگونومی یا مهندسی عوامل انسانی مطالعة نیازهای فیزیکی و شناختی کار برای اطمینان از محیط کاری ایمن و کاراست. وظیفة متخصصان ارگونومی طراحی یا ارتقای محل کار، ایستگاه‌های کاری، ابزارها، تجهیزات و روشهای کاری است تا در عین براورده کردن اهداف شخصی و سازمانی، میزان خستگی،‌ناراحتی، آسیبها و بیماریهای ناشی از کار را کاهش دهند. بقیه در ادامه مطلب....

 

 

 

 

 

 


در زیر به تعریف چند سازمان معتبر از ارگونومی اشاره می‌شود:

            NIOSH:‌ "رشته‌ای که تلاش دارد اطلاعات در مورد ظرفیتها و توانایی‌های افراد را جمع‌اوری کند و توسعه دهد تا در طراحی مشاغل، محصولات،‌ محلهای کار و محیط کاری به کار رود."

            انجمن ارگونومی اروپا: "ارگونومی دربارة تناسب بحث می‌کند:‌تناسب بین افراد، کارهایی که انجام می‌دهند، اشیایی که به کار می‌برند و محیطی که در آن کار، سفر یا بازی می‌کنند. اگر تناسب خوبی به وجود آید، استرس بر افراد کاهش می‌یابد. آنها راحت‌تر هستند،‌می‌توانند کارهار را سریعتر انجام دهند و اشتباهات کمتری مرتکب می‌شوند."

            انجمن بین‌المللی ارگونومی:‌ "ارگونومی (یا عوامل انسانی) رشته‌ای علمی است که در مورد درک ارتباط میان انسانها و سایر عناصر یک سیستم و حرفه‌ای که نظریه، اصول،‌اطلاعات و روشها را برای طراحی به کار می‌برد تا رفاه انسان و کل عملکرد سیستم را به بهترین حالت برساند."

هدف ارگونومی آن هماهنگ سازی شرائط کاری با انسان است. عدم رعایت اصول ارگونومیک باعث ایجاد مشکلات و بیماریهای متعدد، بویژه بیماریهای عضلانی‌- اسکلتی می‌گردد. علم ارگونومی از آنجا اهمیت مضاعف می‌یابد که محدود به محیط کاری نمی‌باشد و در واقع گستردگی این علم به وسعت کل زندگی است.

علم ارگونومی نه فقط به طراحی مناسب وسایل، بلکه به استفادة صحیح از وسایل درست طراحی شده نیز توجه دارد. بعنوان مثال درست نشستن، یعنی نشستن به گونه‌ای گه حداقل آسیب به بدن برسد، صرفاً با تهیه صندلی‌های مناسب میسر نمی‌باشد، بلکه فرد باید بداند که چگونه صندلی را به صورت مناسب برای خودش تنظیم کند.

یکی از اولین کسانی که به ارگجونومی در محیط کار توجحه کرد، برناردو رامازینی بود که در سال 1377 مطلب زیر را در مورد بیماری نویسندگان ارائه کرد: "اکنون مشخص است که در هر شهر بزرگ و کوچک،‌تهداد زیادی از افراد هنوز نان خود را از نوشتن درمی‌آورند. بیماریهای اشخاص شاغل در این حرفه از سه علت منشأ می‌گیرد: ‌اول نشستن ثابت؛ دوم حرکت تکراری دست به یک شکل؛ و سوم توجه و به کار بردن ذهن...."

یکی از روشهای پیشگیری از اختلالات اسکلتی ـ عضلانی به کار بردن روشهای ارگونومی و برقرار یک برنامة ارگونومی در محیط کار است. بقیه مطلب در مورد ارگونومی باشه برای بعد در ضمن رشته من (حامد)ارگونومیه.

[ ۱۳۸٧/٦/٤ ] [ ۱٠:٥٤ ‎ق.ظ ] [ روحامی(روح الله عرب و حامد اکبری) ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

میگن دو تاییم اونم از نوع رفیقش!!!!!! فقط تو یه چیز مشترکیم اونم توی جالبناک!!!!
لینک های مفید
امکانات وب
>*رتبه سنج گوگل*>رتبه گوگل به اين سايت 10 (از 0 تا 10) اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً

***جالبناكيم***